Specifications:
| Model | MTYX-05 |
| Capacity | 500kg |
| Max Angle | 55° |
| Max Height | 667.6mm |
| Spindle Diameter | Ø50mm |
| Max. Drum Size | Ø1200mm |
| Overall Length | 1500mm |
| Net Weight | 46kg |
Complete set with wheels for transportation, the 1000kg capacity drum stand is cost effective, robust, easy to use and low maintenance.
$2,000.00 $1,818.18
Specifications:
| Model | MTYX-05 |
| Capacity | 500kg |
| Max Angle | 55° |
| Max Height | 667.6mm |
| Spindle Diameter | Ø50mm |
| Max. Drum Size | Ø1200mm |
| Overall Length | 1500mm |
| Net Weight | 46kg |
| Weight | 45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 160 × 30 × 35 cm |
Industrial Reel Drum / Roll Winder / Stand- 500kg Capacity