| Model | MCTA-12 |
| Capacity | 18000kg |
| # of Rollers | 12 |
| Wheel Dia | 80mm |
| Wheel Width | 70mm |
| Dimensions | L500xW312xH110 |
| Net Weight | 37.5kg |
SKU
SHS-MCTA-12
Categories Load Skates / Roller Bars / Toe Jacks, Special Offers
MCTA-12 Load Skate With Turntable- 18T Capacity
Industrial shifting skates with turntable
- The skates are maintenance free and are fitted with handles for ease of carrying and positioning.
- Loads can be lifted with either a roller crowbar or a jack which allows the skate to be easily positioned.
$540.00 $490.91
| Weight | 42.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 62 × 20 cm |
Fast Delivery & Immediate Despatch
We ship our Products All Over Australia
Have a Question? Our team of local experts is a phone call away!
12 Month Warranty & No Hassle Return Policy
Related products
-
Roller Crowbar- 1.5T/5T Capacity
$385.00 -
Load Skates with 360 Degree Rotating Castors- 1000kg Capacity
SKU: SHS-MSC104$440.00Original price was: $440.00.$429.00Current price is: $429.00. $390.00










